Marek Chromý

Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Obecní úřad > Volby

Volby

Volby 2019 do Evropského parlamentu ve dnech 24.-.25.5.2019

 

Oznámení - místo a termín voleb

žádost o vydání voličského průkazu

Jmenování zapisovatele

Stanovení minimálního počtu členů VK

Počet volebních okrsků

 

Voličský průkaz:

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. A i tentokrát se mohou do hlasování zapojit i ti, kteří se v tomto termínu nebudou nacházet v místě svého trvalého bydliště. Musí ale včas zažádat o vydání voličského průkazu. O ten lze požádat od vyhlášení volby. Zájemci mají na výběr tři způsoby: osobně, dopisem i elektronicky.

Pokud chtějí voliči o průkaz žádat osobně, musí se dostavit na obecní úřad v místě svého trvalého bydliště. V tomto případě není nutné sepisovat papírovou žádost. Úředník si požadavek po prokázání totožnosti voliče zaznamená. Důležité je také domluvit se na způsobu předání průkazu.

Jestliže se volič nemůže na obecní úřad v místě svého bydliště zastavit osobně, může zažádat písemně. V tomto případě je ale nutné k žádosti připojit i úředně ověřený podpis voliče. Dokument nemá ustálenou formu, mělo by se v něm ale objevit jméno, datum narození, trvalé bydliště a případně telefonický nebo emailový kontakt. Volič by měl zároveň uvést, jak si vydaný průkaz vyzvedne. O vydání průkazu může člověk zažádat také v elektronické podobně prostřednictvím datové schránky.

Při osobní i písemné žádosti je důležité uvést, jak si volič průkaz vyzvedne. Buď si pro něj na úřad může přijít osobně, případně si jej může nechat zaslat na předem určenou adresu, nebo pověřit příbuzného či známého, aby průkaz vyzvedl. Pokud ale doklad vyzvedne někdo třetí, nestačí se na tom jen předem domluvit se zaměstnancem úřadu, ale je nutné, aby žádající volič sepsal plnou moc, na které bude jeho úředně ověřený podpis a kterou vybaví člověka, který mu doklad vyzvedává.

K písemné žádosti o průkaz je nutné připojit úředně ověřený podpis. Pokud zájemce žádá o ověření podpisu krajský úřad, obecní úřad, úřady městských částí nebo obvodů statutárních měst může dle § 8 odst. 2 písm. f) zákona č. 634/2004 Sbírky požádat o osvobození od poplatků za ověření a nic tedy neplatí. Podpis mohou ověřit i držitelé poštovní licence, Hospodářská komora ČR nebo notáři. Ti ale mohou za úkon požadovat poplatek.

Voleb se mohou zúčastnit i lidé žijící v zahraničí. Nelze ale odvolit na zastupitelském úřadě, jako tomu bylo například při volbě prezidenta, nebo Poslanecké sněmovny, a je nutné na volby přijet do Česka. 

Voličský průkaz lidem žijícím v zahraničí může vydat obecní úřad v místě jejich trvalého bydliště. V tom případě může držitel tohoto průkazu hlasovat pouze ve svém volebním obvodu (ale například v jiném okrsku - volební místnosti).

Průkazy mohou vydávat také zastupitelské úřady těm, kteří jsou u něj zapsáni ve zvláštním seznamu voličů. Průkaz pak umožňuje volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky spadajícím do volebního obvodu, kde jsou volby do 1/3 Senátu vyhlášeny.

Při volbách do Evropského parlamentu nelze odvolit v zahraničí, je nutné přijet do České republiky do volebního obvodu, kde se volby konají.

V den voleb může držitel průkazu přijít k urně do jakéhokoli volebního okrsku, kam se nemusí nijak předem nahlašovat. Zde komisi odevzdá voličský průkaz a prokáže svoji totožnost a české občanství pomocí pasu, nebo občanského průkazu. Samotný voličský průkaz bez osobních dokladů využít nelze. Voličský průkaz občan může, ale nemusí využít. Pokud si jej zařídí, ale nakonec se rozhodne volit v místě svého trvalého bydliště, po příchodu do volební místnosti odevzdá průkaz komisi a může hlasovat na svém původním místě.