Marek Chromý

Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Kultura a spolky > Stalo se > 2014

Stalo se 2014

 

Výroční první světové války

Sto let od počátku první světové války si naše obec připomněla v souvislosti s jarní poutí na „Černou neděli“, která letos připadla na 6. duben. Kromě slavnostní mše k uctění památky padlých vojínů, při níž opět zazpíval doudlebský sbor, byla v budově obecního úřadu otevřena výstava „První světová válka a obec Doudleby“. Výstavu připravili místní kronikáři především z dokumentů, které zapůjčili místní občané. Odpoledne sehrálo „Divadélko máma a táta“ pro děti pohádku v kulturním domě, program pouti pak zakončilo promítání videodokumentu o Doudlebsku.

 

Kulturně-historický den

Novou kulturní akci Kulturně-historický den v letošním roce zorganizovala Monika Jarošová. Sobota 24. května v Doudlebech začala soutěží, během níž měly děti za úkol hledat v obci stanoviště, kde na ně čekali představitelé tradičních povolání. Na nich pak musely děti plnit příslušné úkoly. Odpoledne se u jezu konala přehlídka vystoupení dětí z hudebních, tanečních a sportovních zájmových kroužků z širokého okolí. Diváci tak mohli zhlédnout malé karatisty, břišní tance, bubeníky a řadu dalších čísel. Nechyběla ani krátká exkurze do historie obce a lidové kultury regionu. Bohatý program zakončilo vystoupení hudební skupiny Rybníkáři.

  

Veřejná schůze „na jezu“

Tradiční veřejná schůze obecního zastupitelstva u jezu se letos konala v pátek 15.8. Na programu bylo především představení kandidátů do říjnových komunálních voleb.

Putování po Doudlebech

Dětská soutěž „Putování po Doudlebech“ připadla na poslední prázdninový den – neděli 31. srpna a nesla se v duchu oblíbených večerníčků. Děti tak mohly na vlastní oči vidět například Rumcajse, králíky Boba a Bobka, Pata a Mata nebo malou čarodějnici. I když se akce vzhledem k deštivému počasí musela přesunout do sálu kulturního domu, zaznamenala úspěšnou návštěvnost. Nechyběl ani nafukovací skákací hrad.

 

Drakiáda

K již tradičním akcím pro děti a jejich rodiče patří také drakiáda, čili pouštění papírových draků, které se koná v prostoru přistávací letištní plochy pana Klora ve Straňanech na Lipovsku. Letos se drakiáda konala v sobotu 4. října. Nechyběla soutěž o nejlepšího draka, občerstvení pro děti (čaj a pečivo) a hlavně dostatečný vítr!

 

Komunální volby

V komunálních volbách, které se konaly ve dnech 10. a 11. října, byli do obecního zastupitelstva zvoleni:
Václav Beran
Kateřina Burdová
Mirka Caplová,
Zdeněk Šmíd
Marek Štěch
Radek Turín
(jako bezpartijní)
a Ondřej Klor
(za stranu Svobodných).

Ustavující schůze nového zastupitelstva

Veřejná ustavující schůze nového zastupitelstva se konala v úterý 4. listopadu. Starostou byl zvolen Zdeněk Šmíd, místostarostkou Mirka Caplová. Nové zastupitelstvo poděkovalo dosavadnímu starostovi Františku Rytířovi za jeho veřejnou činnost, kterou během 20 let pro obec vykonal a předalo mu symbolický kovaný klíč od čistírny odpadních vod.

 

Rozsvícení vánočního stromku

Během prosince se v Doudlebech opět konala řada tradičních kulturních akcí – setkání seniorů v kulturním domě (6. 12.), mikulášská obchůzka, lucky, taneční Štěpánská zábava a beseda nad kronikou. Nejhojnější účast mělo však slavnostní rozsvícení vánočního stromku v neděli 7. prosince. Vánoční koledy postupně zazpívaly děti ze školky, školy, Doudlebský pěvecký sbor a Doudlebánek. Posledně jmenovaný dětský soubor dokonce letos nacvičil a sehrál vánoční příběh.

  

Narodili se:

Ondřej Paleček
Matyáš Presl
Matěj Klor
Marek Tácha

Zemřeli:

Josef Beneš
Antonín Špulka
Jaromír Školák
Blažena Lišková
Verona Gajdošová