Marek Chromý

Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Kultura a spolky > Stalo se > Povodně 2002

Povodně 2002

 

POVODŇOVÉ ZÁPISY 2002:Doudleby jsou obkrouženy řekou Malší.
Když je voda klidná, je to kouzelné místo k bydlení.
Ale ...

Středa 7.8.2002 - 17.00 hodin Je vyhlášen II.stupeň povodňové aktivitiy. Stejně už jsme byli aktivní. Že přijde velká voda, bylo zřejmé.
- 21.00 hodin – voda, voda, voda. Stále prší a hladina řeky stále stoupá. Chataři u řeky! Zachraňujte hodnoty! Příjezd od Českých Budějovice je velmi riskantní – silnice je pod proudící vodou.

Čtvrtek 8.8.2002 - 0.15 hodin – siréna ohlásila stoletou vodu – jdeme vyklízet spodní chalupy.
- 0.30 hodin – přijeli hasiči a všechny obyvatele vyhnali na kopec. Římovská přehrada hrozí protržením. To by nás smetlo. Někteří lidé mají jen osobní doklady. Kdo se schoval v kostele, udělal dobře. Je tam světlo a kupodivu i teplo.
Po řece plavou klády i chaty.
- 2.00 hodin – přehrada to asi vydrží, i když do vsi ještě nikdo nesmí. Vody je v řece ale moc, lomozí ze všech stran.
- 4.30 hodin – svítá a prší. Chodíme se dívat se shora na Doudleby. Z některých chalup koukají jen střechy.
- 6.00 hodin – jdeme domů. Voda opadla o 5 cm. Nebezpečí stále hrozí, ale je nám zima a máme hlad. Kdyby se něco dělo, hasiči spustí znovu poplach.
- 8.00 hodin – voda opadává, začalo svítit slunce. Vyrazili jsme odbahňovat objekty.
- 12.00 hodin – vypadá to, že se nikdo neutopil. Dva mostky jsou stržené, velký most je poškozený. Chalupy jsou všechny, deset z nich je úplně zatopených, některé chaty to odneslo. Tohle byla víc než stoletá voda.
Uklízíme. Bahno, bahno, bahno.

Pátek 9.8.2002 - přijeli vojáci a hasiči z Doudleb nad Orlicí. Ti se vyznají, panečku.

Neděle 11.8.2002 - 9.00 hodin - Voda skoro ustoupila do koryta. Předpověď počasí zní ale krajně nepříjemně.
- 18.00 hodin. Prší a voda stoupá.

Pondělí 12.8.2002 - 9.00 hodin - Byla to neklidná noc.
Voda zase vystoupla. Pořád sice uklízíme, ale bude to asi dvojí práce. V Novohradských horách se na nás sbírá další nadílka vody.
- 10.10 hodin – Silnice do Českých Budějovic je opět zatopená. Přehrada má prý rezervu na pár hodin, pak to bude muset odpustit. Jdeme vyklízet domy, které byly po zaplavení už vysoušeny. V noci je zase pohotovost, protože přehrada je přeplněná a bude to asi horší než minulý týden.

Úterý: 13.8.2002 - 18.00 hodin – Je to mnohem horší.

Středa 14.8.2002 - 9.00 hodin – Rekapitulace:
Všechno se opakovalo, jen vody šlo víc, bořila domy, odnesla víc chat a velmi, velmi pomalu se vrací zpátky do koryta. Ale jinde jsou na tom, zdá se, daleko hůř. Tady zůstalo dost suchých chalup, ze kterých mohou jít na pomoc s úklidem a opravou. Jen peněz na opravy bude málo. Všechen materiál vzala voda.

Čtvrtek 15.8.2002 - 9.00 hodin – je to spoušť.
Dvě chalupy jsou už “na suchu”, tak se mohou očistit. Do ostatních se ještě nemůže, protože je kolem voda, některé jsou tak pobořené, že to bude ještě nějaký čas nebezpečné. Přijeli zase vojáci a pomáhají nám ošetřit kritická místa, ke kterým je přístup, aby se škody nezvyšovaly.

Pátek 16.8.2002 - 12.00 hodin – Kolem mlýna je tolik písku a balvanů, že to je jako měsíční krajina. Od rána je vyhlášena akce na pomoc postiženým a na úklid zaplavených míst. Bude trvat tak dlouho, než bude nahrubo uklizeno. Jdou skoro všichni ti, kdo nemusejí nutně do zaměstnání, samozřejmě místní hasiči (ti jsou v akci s přestávkami už několik dní ), a také znovu vojáci.
Z Velešína pomáhají s motorovými pilami, protože všude jsou propletence stromů, klád, keřů a zbytků obydlí, které řeka přinesla. Tohle se musí rozebrat dřív, než ztvrdne bahno. Řeka musí být volná.

Pondělí 19.8.2002 - 9.00 hodin
Děkujeme všem vojákům, hasičům, dobrovolníkům, sousedům, příbuzným, známým i neznámým pomocníkům, kteří se snaží uvést obec alespoň do základního pořádku. Děkujeme humanitárním organizacím, okolním i velmi vzdáleným obcím za materiální pomoc. Děkujeme vojákům za ostrahu zatopených oblastí – je nám jí velmi zapotřebí.
Bude to ještě nějakou dobu trvat, ale postupně, jakmile zmizí trosky, život ve vsi se vrátí do původních kolejí.

 

(zapsala A. Vrábková)

 

Pár obrázků

 

Doudleby 13 stará lávka Zadubí 

 

 

 

Čapkův most

 

 

 

Video: v Doudlebech neměl kdo natáčet, všichni uklízeli, a tak pár záběrů, jak to vypadalo na Malši po proudu